Loket z okna

Podnikání na volné noze – jaké výhody a výzvy vám přinese

Větší svoboda, flexibilita, život bez šéfa – hlavní důvody, proč podnikání na volné noze dnes láká stále více lidí. Zaměstnanecký systém se stává čím dál tím méně populární. Tzv. freelancing, kterým se práce na volné noze označuje v angličtině, má rozhodně spoustu výhod a dnešní doba nám podmínky zjednodušuje, ale přechod ze zaměstnaneckého poměru na volnou nohu je velký životní změna, která s sebou přináší také výzvy. Pojďme si je postupně spolu projít.

Výhody podnikání na volné noze

1. Pracujete, kdy chcete – časová flexibilita

A však ne vždy svoboda. Jako živnostník (freelancer) si můžete nastavit pracovní dobu podle sebe. Už žádné od devíti do pěti! Můžete pracovat ráno, odpoledne, večer, každý den (to ale nechceme) nebo třeba jen pár dní v týdnu (to chceme 😊). Tato časová flexibilita vám umožňuje lépe sladit práci s osobním životem, a to bylo třeba vždy mou největší motivací. Pracuje se vám lépe ráno a dopoledne se raději svým aktivitám, své rodině či sobě? Nebo ba naopak se vám soustředí lépe večer, když je na práci větší klid? Je na vás, jak si svůj den rozvrhnete. Samozřejmě pokud vám ale příjem zajišťují klienti, budete se muset přizpůsobovat také jim a jejich termínům, v téhle fázi je tedy vaše svoboda ještě stále omezená.

Právě časová flexibilta je pro mě ta největší výhoda freelancingu. Obecně jsem produktivnější ráno a dopoledne, tak se vždy (v rámci možností) věnuju produktivním činnostem. Vím, že mám své propady po obědě, a tak si na tento čas plánuju činnosti, které nepotřebují tolik soustředění – úklid, jdu se projít, vyřídím emaily nebo prostě na chvíli odpočívám. Když je v létě hezky, tahá mě to ven a pracuji méně. Nebo si svou práci beru někdy ven. Během šedé, bezslunečné zimy a krátkých dní pak pracuji podstatně více.

2. Pracujete, jak chcete – vlastní zodpovědnost sebe

Přestože pro některé lidi toto může být výzvou, já toto považuji jednoznačně jako výhodu. Svůj den, sazbu i způsob, jakým pracujete si naplánujete sami.  Nikdo vám nebude říkat kdy a jak máte odepsat na email. Nemusíte dělat věci, s kterými nesouhlasíte. Nemusíte se vymlouvat, že čekáte, až vám kolega dodá podklady nebo že se zákaznická zpětná vazba

3. Pracujete, za kolik chcete – vyšší příjmový potenciál

Jako zaměstnanec máte pevný plat, jako živnostník si určujete svou sazbu sami. Vaše sazba bude obvykle vyšší, než na jakou jste ve své práci zvyklí, ale to důležitější je, že ji můžete kdykoliv změnit. Snižuje se vám životní úroveň kvůli inflaci? Můžete si ji zvednout na odpovídající úroveň. Posunuli jste se profesně dál, nabízíte další služby, máte novou certifikaci apod.? Možná je čas také zvýšit svou hodnotu v monetárním vyjádření. Nikoho se nemusíte ptát, už žádné obhajování před vedením ve firmě.

O tom, jak si stanovit odměnu někdy v dalším článku.

prochází kolečko vedením firmy. Pro vaše zákazníky jste přímý kontakt, s kterým budujete vztah, ne pouze jeden člověk z mnoha jako ve firmě.

4. Výběr projektů a klientů

Jelikož vám nemá do práce kdo kecat, můžete si vybrat, s kým budete spolupracovat a na jakých projektech chcete pracovat. Asi jen málokdo bude na začátku na úrovni, že by si mohl dovolit být příliš vybíravý, ale na rozdíl od zaměstnaní nemusíte kývnout na projekty, které vám nejsou pro vás zajímavé. Můžete odmítnout zákazníka, s který spolupracovat nechcete.

5. Vzdělávání a osobní rozvoj

Ve firmě ne vždy můžete budovat kariéru. Ve skutečnosti často lidé mění zaměstnání právě proto, že v práci začnou stagnovat. Nemají se kam dál rozvíjet, nebo ne směrem, kterým by chtěli. Podnikání vás nutí rozvíjet se v mnoha směrech, a to nejen v oboru. Krom toho, že se neustále vzděláváte a získáváte profesní zkušenosti, učíte se komunikaci, práci s lidmi, marketingu, time managementu (efektivnímu plánování času) i sebedisciplíně.

6. Můžete začít hned – nízké vstupní náklady

Bez nějaké finanční investice na začátku se asi nikdy neobejdete, nicméně pro běžného živnostníka budou náklady minimální. Pokud ke své práci potřebujete ruce (jako např. masáže), budete pravděpodobně potřebovat prostory, pokud pracujete online, bude vám stačit notebook, internet, mobil, živnost a snad pár dalších drobností. I v prvním případě ale můžete začít podnikat, aniž byste museli čekat, až vám banka schválí půjčku.

7. Možnost pracovat odkudkoli – pro určité profese

Dříve to bylo možné jen v pár oborech. Dnes je to ba naopak možné ve většině oborech. I pokud poskytujete třeba masérské služby, máme možnost vydělávat online. Jak na to najdete na mém webu.

Existuje spousta oborů, ve kterých nejste vázáni na konkrétní místo. Pokud máte notebook a připojení k internetu, můžete pracovat z domova, kavárny nebo třeba z pláže. Proto jsem se někdy v roce 2014 začal zajímat o marketing. Díky tomu poslední roky žiju flexibilní život v rovnováze.

Nevýhody podnikání na volné noze

1.     Můžete pracovat, kdy chcete

To, co je pro spoustu lidí největší lákadlo, pro jiné může být zároveň to největší překážkou. Zvládáte sebedisciplínu, nebo patříte k těm, kteří potřebují, aby na ně někdo neustále dohlížel? Dobrou zprávou je, že většině dovedností, včetně sebedisciplíny i time-managementu, se dá naučit 😊

2. Vlastní zodpovědnost za všechno – sami sobě šéfem

Možnost nastavit svou pracovní režim, přístup i vztahy s klienty dle sebe může být pro některé úskalím. Pokud něco zvoráte, nemáte se za koho schovat či vymluvit. Je taky dobré pamatovat na to, že jako živnostník máte další povinnosti a aktivity, které za vás ve firmě většinou udělá někdo jiný. Musíte si sami shánět klienty, fakturovat, platit daně a odvody, často ke své práci potřebujete některé nástroje a programy. Na volné noze je to jen na vás.

3. Jste placeni jen za to, co odděláte

I flexibilita ve stanovování odměny má druhou stranu mince. V zaměstnání jste zaplaceni za svých 8 hodin (či počet sjednaný ve smlouvě), každý měsíc vám na účet chodí stejná částka. To, že třeba každý den v kanceláři 2 hodiny prokecáte s kolegyní u kafíčka nebo se vám o něco protáhne obědová pauza se obvykle ve vaší výplatě na konci měsíce nepromítne. Skolila vás chřipka? Chcete se na 14 dní povalovat v Řecku na pláži nebo potřebujete půl dne na obíhání po úřadech? Pak je třeba pamatovat na to, že na volné noze nemocenská (ve skutečnosti si můžete platit extra, ale mně ve většině případů nedává smysl) ani placená dovolená neexistují. Pokud marodíte nebo jste na dovolené, nikdo vás neplatí.

4. Nejistota a nepravidelný příjem

Na rozdíl od zaměstnání, jako freelancer nemáte garantovaný plat. Kolik odpracujete, tolik vyděláte. Výhodou je, že nemáte strop nahoře – pokud je potřeba, můžete vydělat více. Nevýhodou, že nemáte ani dno, příjmy na rozdíl od pracovního poměru mohou být nepravidelné a je třeba si umět plánovat rozpočet tak, abyste pokryli i slabší měsíce. Jak na finanční plánování se dozvíte na mém webu.

5.     Workoholismus a osobní život

Když pracujete sami na sebe, pro některé lidi může být těžké nastavit hranice mezi prací a osobním životem. Vidina vyššího výdělku nebo prostě přijetí příliš projektů najednou často vede k tomu, že někteří freelanceři pracují více než zaměstnanci (toto znám i já 😊). Jak najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem se dovíte na mém webu.

6. Omezený sociální kontakt

Pokud jste zvyklí mít v práci kolegy a vyhovuje vám týmové prostředí, může vám podnikání na volné noze přinést pocit izolace. Znám spoustu lidí, co chodí do kanceláře, protože doma jim chybí sociální kontakt.

Já osobně jsem ale třeba rád, že do kanceláře chodit nemusím. Dnešní trend open spaců mi nevyhovuje. Celý den v hluku, vydýchaném vzduchu, pod umělým světlem, v zimě horko, v létě zima a lidi dohadující se na kolik stupňů má být zapnuté topení/klimatizace. Jsem unavený sotva otevřu dveře. Doma si vše nastavím, jak mi vyhovuje. Po chvilce sezení se protáhnu, zacvičím nebo se jdu projít. Nepotřebuju sluchátka, když chce mé tělo změnu, sednu si do křesla nebo na zem. Ani po celém dni sezení u počítače nejsem unavený tak jako po dvou hodinách v open spacu.

Pokud mi začne chybět společenský kontakt, jdu mezi lid. Ráno odpracuju, odpoledne jdu na jógu či jiné aktivity. Či pro změnu do kavárny. Dnes také v každém větším městě existují tzv. coworkingová centra.

Je podnikání na volné noze pro vás?

K podnikání na volné noze je potřeba zmínit ještě jednu podstatnou věc. Rozhodnutí začít podnikat sám/sama na sebe za vás nikdo neudělá. Pokud vás láká, že se můžete stát pánem svého času, příjmu i svého života, ale jste zároveň schopni přijmout za sebe odpovědnost a čelit případným výzvám, pojďte do toho!

Pokud máte stále pochyby (ty budou vždy) a chtěli byste zjistit, jestli je podnikání pro vás to pravé, udělejte si kvíz.

Napadají vás další otázky nebo chcete poradit s tím, jak začít? Napište mi! 😊